افزونه جلالی را نصب کنید. 9 ذو الحجة 1445 Saturday, 15 June , 2024
2
۰ بزرگترین تولیدکننده نفت جهان چند ترمینال دارد؟

10 پایانه بزرگ نفتی آمریکا

  • کد خبر : 19750
  • ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۸
10 پایانه بزرگ نفتی آمریکا
پایانه های نفتی ایالات متحده به صورت استراتژیک در سراسر کشور از لوئیزیانا تا آلاسکا قرار دارند. تاسیساتی مانند بندر نفتی فراساحلی لوئیزیانا، پایانه نفت سوخت هیوستون و ... از مراکز اصلی امنیت انرژی کشور و زنجیره تامین جهانی هستند.

پترو نفت_ بنادر ایالات متحده که نقش عمده ای در چشم انداز انرژی جهان دارد، دارای چند پایانه و تاسیسات نفتی عظیم هستند که تجارت نفت خام، فرآورده های نفتی و … را مدیریت، ذخیره سازی، پردازش و توزیع می کنند. پایانه های نفتی ایالات متحده به صورت استراتژیک در سراسر کشور از لوئیزیانا تا آلاسکا قرار دارند. تاسیساتی مانند بندر نفتی فراساحلی لوئیزیانا، پایانه نفت سوخت هیوستون و … از مراکز اصلی امنیت انرژی کشور و زنجیره تامین جهانی هستند.

شبکه های زیرساختی پیچیده در این کشور پایانه های نفتی بزرگ را با سایر بنادر داخلی و بین المللی مرتبط می کند.
در ادامه با 10 پایانه نفتی بزرگ ایالات متحده آشنا می شویم:

 1. پايانه نفتی فراساحلی لوئیزیانا

این پابانه اولین و تنها تاسیسات آب های عمیق در ایالات متحده است که خدمات تخلیه و ذخیره موقت بار نفتکش ها را برای محموله های نفت خام ارائه می دهد که با تانکرهای غول پیکر نفتی به پایانه آورده شده و تخلیه می شوند. نفت خام از طریق شیلنگ های متصل به پایانه شناور پمپاژ می شود. پایانه های شناور 8000 فوت از ترمینال خشکی فاصله دارند و می توانند میزبان کشتی هایی با وزن 700 هزار تن باشند.

نفت از طریق خطوط لوله زیردریایی به پایانه منتقل می شود. تاسیسات این ترمینال دریایی در 18 مایلی جنوب گرند آیل قرار دارد و شامل سکوهای کنترل و پمپاژ می شود. این ترمینال دارای هشت مخزن با ظرفیت 40 میلیون بشکه و یک ایستگاه پمپاژ است.

 2. ترمینال نفت سوخت هیوستون تگزاس

یکی از شلوغ ترین بنادر جهان، بندر هیوستون است. این منطقه دارای چندین پایانه و مناطق پهلوگیری در امتداد خلیج گالوستون و بوفالو بایو است. یک پایانه عظیم در سمت شمال شرقی کانال کشتی هیوستون، حمل و نقل نفت خام و نفت کوره را کنترل می کند. این پايانه دارای چهار اسکله نفتکش و بیش از 60 مخزن برای ذخیره بیش از 16 میلیون بشکه نفت است.

شرکت پایانه نفت سوخت هیوستون در حال حاضر بزرگترین پایانه ذخیره سازی نفت کوره در امتداد ساحل خلیج آمریکا است.

3. ترمینال هالند

ترمینال هالند شرکت انرژی ترانسفر بزرگترین ترمینال نفت خام روی زمین، با مالکیت خصوصي ایالات متحده و دومین مرکز بزرگ صادرات مایعات گازی در جهان است. این پايانه در آبراه سابين ميان بومونت و پورت آرتور واقع شده است. این شرکت نفت خام، مايعات نفتي، محصولات پتروشیمی و سوخت کشتی ها را دریافت، ذخیره و توزیع می کند. ظرفیت ذخیره سازی 33 میلیون بشکه در 84 مخزن ذخیره سازی دارا است که هر کدام می توانند 660000 بشکه نفت خام و 1.3 میلیون بشکه اتان را ذخیره کنند.

این ترمینال می تواند نفت خام و فرآورده های نفتی را از طریق خطوط لوله به کشتی ها تحویل دهد. ظرفیت روزانه آن 2 میلیون بشکه نفت خام است که از طریق خطوط لوله منتقل می شود. این ترمینال می تواند نفت خام را در 3 اسکله پهلوگيري و 3 اسکله بارگیری دریافت و تحويل دهد. ترمینال هالند دارای 3 واحد تبرید با ظرفیت کل 700000 بشکه در روز است. این می تواند بوتان معمولی، ایزوبوتان و بوتان مخلوط را در دمای ذخیره سازی بین 30-35 درجه خنک کند.

4. ترمینال کورپوس کریستی تگزاس

بندر کورپوس کریستی که در نزدیکی مناطق اصلی تولید نفت و گاز ایالات متحده قرار دارد، دروازه اصلی تامین انرژی به جهان، از جمله بازارهای اروپا، آسیا و آمریکای لاتین است. در سال 2015 ميلادي و پس از لغو ممنوعیت 40 ساله صادرات نفت خام ایالات متحده، این بندر به اولین بندری در ایالات متحده تبدیل شد که نفت خام صادر می کند.

امروزه، این مرکز اصلی صادرات نفت خام 6 پالایشگاه عرضه كننده نفت خام، بنزین، نفتا، سوخت جت، نفت کوره و دیزل است. این بندر دارای اسکله های نفتی متعددي است که محصولات نفتی و پتروشیمی را در اسکله هایی به طول 75 تا 304 متر و عمق 47 فوت حمل می کند. اینها می توانند تانکرهای نفت خام سوئزمکس را در خود جای دهند که می توانند تقریباً 1200000 بشکه نفت خام را بارگیری کنند. چندین پایانه خصوصی و اسکله نفتی از جمله تأسیسات صادرات نفت خام در این منطقه وجود دارد که اسکله‌های آنها می‌تواند تانکرهای بسيار غول پيكر را ميزباني كند.

اين پايانه به بازارهای ایالات متحده و مکزیک با 3 راه آهن اصلی دسترسی دارد. این اسکله دارای آبخور تا 45 فوت است و می تواند کشتی ها و لنج های اندازه پاناماکس را تخلیه و بارگیری کند. همچنین تنها اسکله ای است که می تواند مستقیماً از بارج به ریل در ساحل خلیج مكزيك بارگیری کند.

5. ترمینال دریایی والدز آلاسکا

ترمینال دریایی والدز پایانه جنوبی سیستم خط لوله ترانس آلاسکا است که TAPS نیز نامیده می شود. این تاسیسات در 1000 هکتار در ساحل جنوبی بندر والدز قرار دارد. این پايانه برای بارگیری تانکرها و ارائه ظرفیت ذخیره موقت ساخته شده است. این ترمینال با هزینه 1.4 میلیارد دلار آمریکا ساخته شده و دارای یک تیم واکنش اضطراری و آتش نشانی است و همچنین از طریق تأسیسات بخار، برق تولید می کند. این اسکله دارای 2 اسکله بارگیری و دارای 14 مخزن ذخیره است که ظرفیت ذخیره سازی هر یک 510000 بشکه است.

این ترمینال ظرفیت ذخیره کاری 6.6 میلیون بشکه نفت خام را دارد. هر ماه حدود 20 نفتکش در ترمینال دریایی والدز بارگیری می شوند. کل فرآیند پهلوگیری و بارگیری حدود یک روز طول می کشد و بزرگترین نفتکش ها حدود دو میلیون بشکه نفت حمل می کنند.

 6. پایانه نفتی لانگ بیچ کالیفرنیا

ترمینال لانگ بیچ از ظرفیت ذخیره سازی 1.5 میلیون بشکه برخوردار است. از اینجا نفت خام دریافت و به بزرگترین پالایشگاه های جنوب کالیفرنیا مانند Marathon، P66، Valero و PBF ارسال می شود. نفت خام همچنین به ساير مخازن ايالات متحده ارسال می شود. نفت خام آب از طریق اسکله ماراتون 84/86 و اسکله 121 دریافت می شود. همه مخازن به هم متصل بوده و دارای سقف شناور هستند.

7. پایانه دریایی نفت لانگ بیچ

این ترمینال در کانال اصلی بندر لانگ بیچ قرار دارد که حدود نیمی از پالایشگاه های نفت در کالیفرنیا را در خود جای داده است. ظرفیت ذخیره سازی آن 460000 بشکه است. پالایشگاه ها و سایر مشتریان از این تسهیلات برای ذخیره و ارسال نفت خام و محصولات پالایش شده از طریق شبکه پیچیده خطوط لوله خصوصي استفاده می کنند. این تأسیسات عملیات مختلفی از حمل و نقل ریلی به کامیون و کامیون گرفته تا ریل انتقال مایعات قابل اشتعال و مواد قابل احتراق را انجام مي دهند.

8. پايانه لیندن نیويورك

ترمینال لیندن در بندر نیویورک دارای 27 مخزن ذخیره سازی نفت کوره، بنزین، اتانول، سوخت جت و سایر سوخت ها است. ظرفیت ذخیره سازی آن 4.3 میلیون بشکه است. اين پايانه دارای یک اسکله کشتی در آب های عمیق، یک اسکله برای قرار دادن بارج ها و اتصالات خط لوله است. نفت خام توسط تانکرها از دریای شمال، غرب آفریقا، کانادا و با راه آهن از سازند باکن در داکوتای شمالی به اینجا آورده می شود.

این محموله ها سپس به سوخت دیزل، سوخت جت، بنزین، پروپان و روغن گرمایشی تبدیل می شود. در ادامه این محصولات از طریق بارج ها، واگن های ریلی، خطوط لوله و کامیون های تانکردار به مشتریان، بیشتر در ساحل شرقی تحویل داده می شود. یک مجتمع پتروشیمی نیز وجود دارد که مواد افزودنی و روان کننده تولید می کند. یک کارخانه پلی پروپیلن سالانه بیش از 775 میلیون پوند پلی پروپیلن تولید می کند. این پالایشگاه همچنین دارای ترمینال کانتینری راه آهن و فرودگاه هلیکوپتری است.

 9. ترمینال باتون روژ لوئیزیانا

ترمینال باتون روژ در لوئیزیانا و در نزدیکي پالایشگاه باتون روژ است. اين پايانه می تواند حدود 1.6 میلیون بشکه نفت ذخیره کرده و واردات و صادرات انواع سوخت ها را انجام دهد. خط لوله ای از ترمینال به بندر باتون روژ می رود که به مشتریان امکاناتی را برای بارگیری و تخلیه کشتی های آب های عمیق برای کشتی های کلاس Aframax و Panamax ارائه می دهد. ظرفیت ذخیره سازی اين بندر 440000 بشکه است.

 10. پایانه پاسادنا

اين پایانه در سال 1972 ميلادي شروع به کار کرد و دارای 242 مخزن ذخيره ازي است که ظرفیت 13.1 میلیون بشکه ای برای ذخیره مایعات پتروشیمی، گازها، نفت بانکر، نفت کوره و عرقیات را به آن می دهد. اين پايانه دارای 5 اسکله و 10 اسکله برای بارج های متصل به راه آهن و خطوط لوله است. این پايانه در 2 اسکله کشتی و 4 اسکله بارج، جابجايي مواد پتروشیمی و فرآورده های نفتی را مدیریت می کند.

لینک کوتاه : https://petronaft.ir/?p=19750

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.